Svenska Hickorymästerskapen 2026
Efter ett mycket lyckat mästerskap förra året på Gamla banan i Båstad flyttade vi 2026 andra helgen i augusti 50 mil norrut till Köpings GK som ligger vackert utlagd inramad av skog och åkrar. Banan är från 1963 men byggdes under åren 2014–2016 om med Johan Benestam som ansvarig banarkitekt och är idag nästan 5300 meter lång från vit tee med par 70.
Vi fick ta oss an en relativt kuperad och knixig bana med för många svårlästa greener och trots att herrar spelade från tee 51 och damer/seniorer från tee 45 upplevdes banan som relativt lång. Det var vackert ljusgult och hårt i i semiruff/ruff medan fairways var mörkgröna och frodiga och bjöd på begränsat med rull.
6 damer, 56 herrar och 20 seniorer kom till start och väl där visade försvarande mästarna Anna Oxenstierna och Emil Norelius att de inte frivilligt tänkte lämna ifrån sig mästarpokalerna. Anna började med 79 slag och var då fyra slag före Madeleine Tham Johansson och ytterligare 14 slag före Susanne Hansson.
Emil öppnade med lysande 71 slag och var också han fyra slag före tvåan svenske matchspels mästaren David Johansson som med 75 slag i sin tur var två slag före Melker Arnerfors. Endast 4 herrar var under 80 slag med Carl Ståhle som den fjärde på 78 slag vilket indikerar att det var tufft därute trots idealiska väderförhållande med sol och lagom vind.
Bland seniorerna tog hemmaspelaren och favoriten George Cojocaru ledningen med 85 slag och även här var ledningen fyra slag till Ola Welander och Anders Barnemark. Kvalgränsen bland herrarna landade på 95 slag och seniorerna 102 slag.
Söndagen bjöd på lika fint väder och ’The overnight leaders’ bestämde tidigt att här skulle de inte släppa ifrån sig sina ledningar. Anna fortsatte sitt storspel och trots en förarglig avslutning med en trippel på sista hålet noterades Anna för strålande 78 slag. Madeleine var ikapp efter 3 hål men sedan drygade Anna successivt ut sin ledning och vinstmarginalen blev 6 slag trots att Madeleine noterade mycket fina 80 slag 2a dagen. Susanne förbättrade sig också och kom in på 90 slag och totalt 187.
Bland herrarna så var Emil och David helt outstanding men då David hade en olycklig start med en dubbel och en trippel första sex hålen kunde han inte sätta någon press på Emil som fortsatte dra ifrån inte minst tack vare fem birdies, varav tre i rad på hål 9–11. Imponerande spel och totalt 70 slag på rundan. David gick sista 12 hålen ett under par och till slut 74 slag vilket också bär respekt med sig. Som 3a kom Jonas Svensson efter ännu en 80 runda och 160 slag medan Carl Ståhle och Jonas Waern var topp 5 på 162 resp 163 slag.
Bland seniorerna så gjorde hemmafavoriten George en mycket stabil insats trots några hack i skivan på inrundan och med 81 slag vann han klassen på totalt 166 slag före Anders Barnemark som smet förbi Ola Welander med ett slag. 173 resp 174 slag hade herrarna.
Sammanfattningsvis en mycket lyckad helg, fina arrangemang och ett härligt välkomnande av klubbens medlemmar som mötte upp oss traditionsenligt klädda.
Vid putting greenen kunde vi också komplettera vår ’garderob’ med klubbor, hattar eller flugor då Eva, Chrille och Hickory Johan hade sina tält uppslagna här.
Avslutningsvis såg vi i herrklassen 46 birdies under de två rundorna varav Emil och David stod för 14 tillsammans och vi andra 36 spelare som gick vidare till söndagen fick dela på resterande 32… Hälften av oss gjorde inte ens en enda birdie vilket tyder på att det var tuffa förutsättningar för många. Den yngre generationen som slår bollen högt och dessutom långt hade ett klart övertag vilket också resultaten visar. Det har nog aldrig hänt att det skiljt 19 slag mellan vinnare och bronsmedaljör.
Nu laddar vi om batterierna för avslutningen på hickory säsongen och tävlingar på våra respektive lokala tourer. I augusti 2027 ses vi på Kalmar GK som då står som arrangör för SM vilket blir mycket trevligt!
Vid pennan
Abborren (Olle Dahlgren)
Segrare SHM 2026

Emil Norelius - Gentlemen

Anna Oxenstierna - Ladies

George Cojocaru - Seniors
Klicka på bilden för att se en större variant!
Foto: Christer Ellnemark













































